Coraz powszechniej w Polsce wykorzystana jest energia słoneczna pochodząca od cieczowych kolektorów słonecznych. Dzielimy je na płaskie oraz rurowo-próżniowe.
Zasada działania kolektorów słonecznych, zarówno płaskich jak i rurowo-próżniowych polega na wykorzystaniu ponad połowy całkowitego promieniowania słonecznego, które dociera do powierzchni ziemi. Energia absorbowana przez kolektory słoneczne zależna jest przede wszystkim od ich sprawności, powierzchni i natężenia światła.
Jeżeli chodzi o wodę to jej podgrzewanie przez solary do celów użytkowych pochłania z reguły zaledwie kilka tysięcy kilowatogodzin rocznie.
Zastąpienie coraz droższej energii elektrycznej energią słoneczną jest bardzo kuszącą perspektywą i okazją do sporych, długoterminowych oszczędności.
Budowa kolektorów oraz materiały stosowane do ich produkcji są efektem wielu lat badań i ciągłych ulepszeń, ponieważ są one stosowane na masową skalę. Podstawowym elementem kolektora słonecznego jest absorber pochłaniający energię słoneczną. Od jego stopnia absorpcji i współczynnika emisji zależy sprawność całego kolektora. Kolektory słoneczne często są zastępowane nowszymi technologicznie urządzeniami takimi jak panele fotowoltaiczne.
© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja ❤️ Linkeo Interaktywnie